2220Y2K50562MXT
Mfr.Part #
2220Y2K50562MXT
Description
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 2220
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
2500V 2.5kV
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5600pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y2K50562MXT
Knowles Syfer 2220Y2K50562MXT
FlexiCap™ 5600pF 2500V 2.5kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K50562MXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2220Y2K50562MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm