2220Y2K50561GCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y2K50561GCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 2.5KV C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
2500V 2.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
2220Y2K50561GCT
Knowles Syfer 2220Y2K50561GCT
FlexiCap™ 560pF 2500V 2.5kV Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K50561GCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y2K50561GCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm