2220Y2K00392KXT
Mfr.Part #
2220Y2K00392KXT
Description
CAP CER 3900PF 2KV X7R 2220
Soft Termination
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
2kV
Weight :
480.014126mg
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3900pF
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
2220Y2K00392KXT
Knowles Syfer 2220Y2K00392KXT
FlexiCap™ 3900pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00392KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.
2220Y2K00392KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV