2220Y2K00273KST
Mfr.Part #
2220Y2K00273KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Capacitance :
0.027 µF
Series :
FlexiCap?
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Features :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Lead Spacing :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Base Product Number :
2220Y
Failure Rate :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
2220Y2K00273KST
Knowles Syfer 2220Y2K00273KST
FlexiCap? 0.027 μF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00273KST Overview
This device's program size/dimension is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2220Y2K00273KST Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)