2220Y2K00271FCT
Mfr.Part #
2220Y2K00271FCT
Description
CAP CER 270PF 2KV C0G/NP0 2220
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
270pF
Tolerance :
±1%
Datasheets
2220Y2K00271FCT
Knowles Syfer 2220Y2K00271FCT
FlexiCap™ 270pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00271FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y2K00271FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm