2220Y2K00223MXT
Mfr.Part #
2220Y2K00223MXT
Description
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2220
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.022µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated DC :
2kV
Feature :
Soft Termination
Composition :
Ceramic
2220 (5750 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2220Y2K00223MXT
Knowles Syfer 2220Y2K00223MXT
FlexiCap™ 0.022μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00223MXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.
2220Y2K00223MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV