2220Y2K00223KXT
Mfr.Part #
2220Y2K00223KXT
Description
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2220
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.7mm
Depth :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.022µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Datasheets
2220Y2K00223KXT
Knowles Syfer 2220Y2K00223KXT
FlexiCap™ 0.022μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00223KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y2K00223KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm