2220Y2K00222KXT
Mfr.Part #
2220Y2K00222KXT
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
2200pF
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Weight :
480.014126mg
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Soft Termination
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y2K00222KXT
Knowles Syfer 2220Y2K00222KXT
FlexiCap™ 2200pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00222KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 2kV Volts DC - Rated DC.
2220Y2K00222KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV