2220Y2K00183KXT
Mfr.Part #
2220Y2K00183KXT
Description
CAP CER 0.018UF 2KV X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.018μF
Datasheets
2220Y2K00183KXT
Knowles Syfer 2220Y2K00183KXT
FlexiCap™ 0.018μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00183KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y2K00183KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm