2220Y2K00123KXT
Mfr.Part #
2220Y2K00123KXT
Description
CAP CER 0.012UF 2KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
2kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Feature :
Soft Termination
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.012µF
Series :
FlexiCap™
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
2220Y2K00123KXT
Knowles Syfer 2220Y2K00123KXT
FlexiCap™ 0.012μF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00123KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
2220Y2K00123KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV