2220Y2K00103MXT
Mfr.Part #
2220Y2K00103MXT
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Length :
5.7mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
5mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y2K00103MXT
Knowles Syfer 2220Y2K00103MXT
FlexiCap™ 10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00103MXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2220Y2K00103MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm