2220Y2K00103JXT
Mfr.Part #
2220Y2K00103JXT
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±5%
Tape and Reel (TR)
Depth :
5mm
Length :
5.7mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
10000pF
Datasheets
2220Y2K00103JXT
Knowles Syfer 2220Y2K00103JXT
FlexiCap™ 10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00103JXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y2K00103JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm