2220Y2K00102JXT
Mfr.Part #
2220Y2K00102JXT
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Datasheets
2220Y2K00102JXT
Knowles Syfer 2220Y2K00102JXT
FlexiCap™ 1000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2K00102JXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2220Y2K00102JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm