2220Y2500824MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y2500824MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.82UF 250V X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.82µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2220Y2500824MXT
Knowles Syfer 2220Y2500824MXT
FlexiCap™ 0.82μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500824MXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y2500824MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm