2220Y2500564KXT
Mfr.Part #
2220Y2500564KXT
Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2220
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.56μF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220Y2500564KXT
Knowles Syfer 2220Y2500564KXT
FlexiCap™ 0.56μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500564KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y2500564KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm