2220Y2500562FCT
Mfr.Part #
2220Y2500562FCT
Description
CAP CER 5600PF 250V C0G/NP0 2220
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
FlexiCap™
Published :
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
2220Y2500562FCT
Knowles Syfer 2220Y2500562FCT
FlexiCap™ 5600pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500562FCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
2220Y2500562FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm