2220Y2500155KST
Mfr.Part #
2220Y2500155KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1.5 µF
Base Product Number :
2220Y
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
2220Y2500155KST
Knowles Syfer 2220Y2500155KST
FlexiCap? 1.5 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500155KST Overview
A 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
2220Y2500155KST Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)