2220Y2500122FCT
Mfr.Part #
2220Y2500122FCT
Description
CAP CER 1200PF 250V C0G/NP0 2220
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
250V
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
1200pF
Datasheets
2220Y2500122FCT
Knowles Syfer 2220Y2500122FCT
FlexiCap™ 1200pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500122FCT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
2220Y2500122FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm