2220Y2500105KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y2500105KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Length :
5.7mm
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
2220Y2500105KXT
Knowles Syfer 2220Y2500105KXT
FlexiCap™ 1μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500105KXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2220Y2500105KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm