2220Y2500105JXT
Mfr.Part #
2220Y2500105JXT
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
4.2mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Length :
5.7mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
480.014126mg
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
5mm
Datasheets
2220Y2500105JXT
Knowles Syfer 2220Y2500105JXT
FlexiCap™ 1μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500105JXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
2220Y2500105JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V