2220Y2500102JCT
Mfr.Part #
2220Y2500102JCT
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 2220
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
2220Y2500102JCT
Knowles Syfer 2220Y2500102JCT
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2500102JCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y2500102JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm