2220Y2000684KXT
Mfr.Part #
2220Y2000684KXT
Description
CAP CER 0.68UF 200V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.68µF
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Width :
5mm
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
4.2mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Composition :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination
Length :
6mm
Datasheets
2220Y2000684KXT
Knowles Syfer 2220Y2000684KXT
FlexiCap™ 0.68μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2000684KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
2220Y2000684KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V