2220Y2000563MXT
Mfr.Part #
2220Y2000563MXT
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
2220Y2000563MXT
Knowles Syfer 2220Y2000563MXT
FlexiCap™ 0.056μF 200V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y2000563MXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2220Y2000563MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm