2220Y1K20472FCT
Mfr.Part #
2220Y1K20472FCT
Description
CAP CER 4700PF 1.2KV C0G 2220
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220Y1K20472FCT
Knowles Syfer 2220Y1K20472FCT
FlexiCap™ 4700pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K20472FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y1K20472FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm