2220Y1K20393JXT
Mfr.Part #
2220Y1K20393JXT
Description
CAP CER 0.039UF 1.2KV X7R 2220
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
0.039µF
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2220Y1K20393JXT
Knowles Syfer 2220Y1K20393JXT
FlexiCap™ 0.039μF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K20393JXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2220Y1K20393JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm