2220Y1K20222FCT
Mfr.Part #
2220Y1K20222FCT
Description
CAP CER 2200PF 1.2KV C0G 2220
Ceramic Capacitors
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Datasheets
2220Y1K20222FCT
Knowles Syfer 2220Y1K20222FCT
FlexiCap™ 2200pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K20222FCT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
2220Y1K20222FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm