2220Y1K00680FCT
Mfr.Part #
2220Y1K00680FCT
Description
CAP CER 68PF 1KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Width :
5 mm
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Product Type :
Boardflex Sensitive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
FlexiCap?
Height :
4.2 mm
Ratings :
Class :
Class 1
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Product Status :
Active
Brand :
Termination :
Flexible (Soft)
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Base Product Number :
2220Y
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Knowles
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Features :
Soft Termination
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Length :
5.7 mm
Capacitance :
68 pF
Datasheets
2220Y1K00680FCT
Knowles Syfer 2220Y1K00680FCT
FlexiCap? 68 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00680FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0 (1B).
2220Y1K00680FCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)