2220Y1K00471KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00471KXT
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 2220
8 Weeks
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Weight :
480.014126mg
Composition :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
470pF
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220Y1K00471KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00471KXT
FlexiCap™ 470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00471KXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
2220Y1K00471KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV