2220Y1K00393JXT
Mfr.Part #
2220Y1K00393JXT
Description
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 2220
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
0.039µF
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2220Y1K00393JXT
Knowles Syfer 2220Y1K00393JXT
FlexiCap™ 0.039μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00393JXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y1K00393JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm