2220Y1K00332KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00332KXT
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
3300pF
Composition :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Weight :
480.014126mg
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
2220Y1K00332KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00332KXT
FlexiCap™ 3300pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00332KXT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
2220Y1K00332KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV