2220Y1K00273KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00273KXT
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Weight :
480.014126mg
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.027μF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Datasheets
2220Y1K00273KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00273KXT
FlexiCap™ 0.027μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00273KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
2220Y1K00273KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV