2220Y1K00272MXT
Mfr.Part #
2220Y1K00272MXT
Description
CAP CER 2700PF 1KV X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2220Y1K00272MXT
Knowles Syfer 2220Y1K00272MXT
FlexiCap™ 2700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00272MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y1K00272MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm