2220Y1K00272KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y1K00272KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 1KV X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
Weight :
480.014126mg
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2700pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Datasheets
2220Y1K00272KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00272KXT
FlexiCap™ 2700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00272KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
2220Y1K00272KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV