2220Y1K00271JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y1K00271JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
270pF
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
Datasheets
2220Y1K00271JXT
Knowles Syfer 2220Y1K00271JXT
FlexiCap™ 270pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00271JXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2220Y1K00271JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm