2220Y1K00271FCT
Mfr.Part #
2220Y1K00271FCT
Description
CAP CER 270PF 1KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
5 mm
Features :
Soft Termination
Base Product Number :
2220Y
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
270 pF
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Product Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Length :
5.7 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height :
4.2 mm
Failure Rate :
Brand :
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Lead Style :
Knowles
Datasheets
2220Y1K00271FCT
Knowles Syfer 2220Y1K00271FCT
FlexiCap? 270 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00271FCT Overview
This device's program size/dimension is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2220Y1K00271FCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)