2220Y1K00223KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00223KXT
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Dissipation Factor :
2.5 %
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.022µF
Dielectric :
X7R
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Composition :
Ceramic
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Depth :
5mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220Y1K00223KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00223KXT
FlexiCap™ 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00223KXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
2220Y1K00223KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV