2220Y1K00222KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00222KXT
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 2220
Soft Termination
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Length :
5.7mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Weight :
480.014126mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Dielectric :
X7R
Depth :
5mm
Capacitance :
2200pF
Composition :
Ceramic
2220 (5750 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
2220Y1K00222KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00222KXT
FlexiCap™ 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00222KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
2220Y1K00222KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV