2220Y1K00182KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00182KXT
Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
1800pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
1000V 1kV
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Weight :
480.014126mg
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Dielectric :
X7R
Datasheets
2220Y1K00182KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00182KXT
FlexiCap™ 1800pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00182KXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
2220Y1K00182KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV