2220Y1K00182JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y1K00182JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1800pF
Datasheets
2220Y1K00182JXT
Knowles Syfer 2220Y1K00182JXT
FlexiCap™ 1800pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00182JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y1K00182JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm