2220Y1K00153KXT
Mfr.Part #
2220Y1K00153KXT
Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Weight :
480.014126mg
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2220 (5750 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Composition :
Ceramic
FlexiCap™
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
2220Y1K00153KXT
Knowles Syfer 2220Y1K00153KXT
FlexiCap™ 0.015μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00153KXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
2220Y1K00153KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV