2220Y1K00150FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y1K00150FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 1KV C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Height :
4.2 mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination :
Flexible (Soft)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Features :
Soft Termination
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Capacitance :
15 pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
5.7 mm
Base Product Number :
2220Y
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
5 mm
Knowles
Brand :
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Series :
FlexiCap?
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
2220Y1K00150FCT
Knowles Syfer 2220Y1K00150FCT
FlexiCap? 15 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00150FCT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0 (1B).
2220Y1K00150FCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)