2220Y1K00120FCT
Mfr.Part #
2220Y1K00120FCT
Description
CAP CER 12PF 1KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Length :
5.7 mm
Features :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
4.2 mm
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Knowles
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Termination :
Flexible (Soft)
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Class :
Class 1
Width :
5 mm
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
FlexiCap?
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
12 pF
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Base Product Number :
2220Y
Lead Style :
Datasheets
2220Y1K00120FCT
Knowles Syfer 2220Y1K00120FCT
FlexiCap? 12 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00120FCT Overview
A 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0 (1B).
2220Y1K00120FCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)