2220Y1K00104MXT
Mfr.Part #
2220Y1K00104MXT
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
2220 (5750 Metric)
Feature :
Soft Termination
Weight :
480.014126mg
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y1K00104MXT
Knowles Syfer 2220Y1K00104MXT
FlexiCap™ 0.1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00104MXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
2220Y1K00104MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV