2220Y1K00104JXT
Mfr.Part #
2220Y1K00104JXT
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Feature :
Soft Termination
Packaging :
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y1K00104JXT
Knowles Syfer 2220Y1K00104JXT
FlexiCap™ 0.1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00104JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
2220Y1K00104JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV