2220Y1K00100FCT
Mfr.Part #
2220Y1K00100FCT
Description
CAP CER 10PF 1KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series :
FlexiCap?
Class :
Class 1
Termination :
Flexible (Soft)
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Height :
4.2 mm
Tolerance :
±1%
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Height - Seated (Max) :
Features :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
2220Y
Width :
5 mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Product :
General Type MLCCs
Length :
5.7 mm
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
10 pF
Knowles
Ratings :
Lead Style :
Lead Spacing :
Datasheets
2220Y1K00100FCT
Knowles Syfer 2220Y1K00100FCT
FlexiCap? 10 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1K00100FCT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0 (1B).
2220Y1K00100FCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)