2220Y1000180JCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y1000180JCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
18pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination
Series :
FlexiCap™
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
2220Y1000180JCT
Knowles Syfer 2220Y1000180JCT
FlexiCap™ 18pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y1000180JCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y1000180JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm