2220Y0630222FCT
Mfr.Part #
2220Y0630222FCT
Description
CAP CER 2200PF 63V C0G/NP0 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
63V
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Datasheets
2220Y0630222FCT
Knowles Syfer 2220Y0630222FCT
FlexiCap™ 2200pF 63V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0630222FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220Y0630222FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm