2220Y0630105KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y0630105KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 63V X7R 2220
Stock
900
In Stock :
900
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Depth :
5mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Case Code (Metric) :
5750
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Case Code (Imperial) :
2220
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
480.014126mg
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2220Y0630105KXT
Knowles Syfer 2220Y0630105KXT
FlexiCap™ 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0630105KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 63V Volts DC - Rated DC.
2220Y0630105KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 63V