2220Y0500564MXR
Mfr.Part #
2220Y0500564MXR
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2220
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
0.56μF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2220Y0500564MXR
Knowles Syfer 2220Y0500564MXR
FlexiCap 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm X7R 2R1 ±20% 0.56muF