2220Y0500564KDT
Mfr.Part #
2220Y0500564KDT
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.56μF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2220Y0500564KDT
Knowles Syfer 2220Y0500564KDT
FlexiCap 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm X7R 2R1 ±10% 0.56muF